Przed badaniem
Wizyta u lekarza medycyny pracy nie wymaga szczególnego przygotowania.
Pacjent musi mieć ze sobą skierowanie od pracodawcy oraz dokument tożsamości.
Jeśli skierowanie dotyczy badań kontrolnych po długotrwałym zwolnieniu (co najmniej 30 dni), konieczne jest posiadanie zaświadczenia o zakończonym leczeniu od lekarza prowadzącego.
Osoby cierpiące na choroby przewlekłe powinny zabrać ze sobą do wglądu dokumentację medyczną oraz w przypadku nadciśnienia bądź cukrzycy, zaświadczenie od specjalisty nie starsze niż 1 rok.
Na badanie należy stawić się wypoczętym, wziąć ze sobą okulary przy wadzie wzroku.
W przypadku konieczności wykonania badań laboratoryjnych Pacjent musi zgłosić się na czczo do laboratorium lub nie spożywać posiłków 6 godzin wcześniej.
Każdy specjalista (w zależności od czynników szkodliwych) wykonuje badania, a następnie wydaje zaświadczenie, z którym należy udać się do lekarza orzecznika.
Lekarz orzecznik dokonuje wywiadu zdrowotnego stosownie do stanowiska, na jakim będziemy pracować.
Podczas badania lekarz medycyny pracy ma za zadanie zweryfikować ogólny stan zdrowia pacjenta pod kątem zajmowanego stanowiska, a także ocenić jaki wpływ na zdrowie będą miały warunki pracy.
Wizyta u lekarza medycyny pracy rozpoczyna się zazwyczaj od dokładnego wywiadu lekarskiego. Lekarz pyta o rodzaj wykonywanej pracy oraz czynniki szkodliwe, na jakie narażony jest pacjent na stanowisku pracy. Może zadawać pytania dotyczące chorób przewlekłych, przyjmowanych leków, wypadków.
Poza tym, lekarz medycyny pracy może skierować pacjenta na dodatkowe badania przeprowadzane przez lekarza specjalistę.
Lekarz wykonuje niezbędne badania i wydaje ostateczne orzeczenie o braku lub przeciwskazaniach do pracy na konkretnym stanowisku.
Dopiero posiadając komplet zaświadczeń od lekarzy wszystkich zaleconych specjalności oraz niezbędnych konsultacji czy badań laboratoryjnych, możemy otrzymać orzeczenie lekarskie potwierdzające naszą zdolność do pracy na danym stanowisku.
W zależności od wymaganych badań oraz czasu oczekiwania na wyniki orzeczenie lekarskie możemy otrzymać jeszcze tego samego dnia lub w innym terminie.